• biuro@sufityarmstrong.pl
 • +48 534 44 44 86
 • Pn - Pt : 7:00 - 19:00, Sob 8:00 - 18:00

Sufity podwieszane Fural

Sufity Fural to linia produktów pozwalających na stworzenie pełnej, bezpiecznej i trwałej konstrukcji z dopasowanych do siebie elementów. Poza płytami w formacie kasetonów o różnych wymiarach, producent dostarcza również liczne dedykowane systemy montażowe, pozwalające na osiągnięcie różnych rezultatów funkcjonalnych i estetycznych. Szeroki wachlarz obejmujący zarówno klasyczne, jak i nietypowe rozwiązania, umożliwia stworzenie konstrukcji sufitu podwieszanego, który spełni wymagania użytkowników wszystkich typów pomieszczeń – także tych wymagających nienagannej akustyki czy pełnego bezpieczeństwa przeciwpożarowego.

Sufity Fural w systemach zaciskowych

System zaciskowy do montażu sufitów Fural to rozwiązanie charakteryzujące się przede wszystkim świetnym wyglądem. Montaż za pomocą precyzyjnych punktów zaciskowych umieszczonych na wszystkich 4 krawędziach płyt pozwala na stworzenie gładkiej konstrukcji bez zazębień i naprężeń. Możliwość wykorzystania pozostałych po instalacji elementów szyn zaciskowych w roli łączników wzdłużnych pozwala na zredukowanie ilości odpadów powstających podczas montażu, który jest ponadto maksymalnie ułatwiony pod względem logistycznym. Producent postawił tu bowiem na użycie identycznych profili rusztu i szyn zaciskowych, a także na umożliwienie dowolnego rozmieszczenia wieszaków na suficie. Ponadto szyna zaciskowa Fural może być montowana na profilu typu T.

W ramach tej serii produktów dostępne są dwa podstawowe rodzaje modułów płyt kasetonowych: kwadratowe o boku 600 lub 625 mm oraz prostokątne o maksymalnych wymiarach 3000 x 625 mm. Są one przeznaczone do montażu na pojedynczych lub podwójnych rusztach z wieszakiem obrotowym, noniuszowym lub w konstrukcji niskiego zawieszenia. Dostępne rozwiązania obejmują także montaż w systemie sufitów korytarzowych DOOR oraz ze zintegrowanym układem chłodniczym, pozwalającym na stworzenie sufitu chłodzącego.

Ponadto dzięki możliwości zastosowaniu specjalnego rowka, pozwalającego na hermetyczne uszczelnienie spoin pomiędzy kasetonami za pomocą masy poliuretanowej, system ten nadaje się także do montażu kasetonów w pomieszczeniach wymagających zachowania najwyższych standardów higienicznych. Pozwala on także stworzyć konstrukcję umożliwiającą stosowanie tego typu sufitów np. w halach sportowych czy salach gimnastycznych – odpowiedni montaż pozwala bowiem uzyskać odporność konstrukcji na uderzenia piłką (Klasa 1A wg normy DIN 18023-3 lub EN 13964, zał. D).

Sufity akustyczne Fural w systemach zaciskowo-opuszczanych

Montaż sufitów akustycznych Fural w systemach zaciskowo-opuszczanych typu „Dipling” to rozwiązanie pozwalające na łatwe otwieranie poszczególnych kasetonów. Dzięki zawiasom stożkowym elementy po otwarciu można dowolnie przesuwać wzdłuż profili mocujących, z łatwością uzyskując dostęp do różnych części przestrzeni technicznej pomiędzy sufitem a stropem.

Kasetony dedykowane systemom zaciskowo-opuszczanym są pokryte wysokiej jakości powłoką Parzifal, dającą efekt matowej powierzchni płyt. Są dostępne w formie kwadratów o boku 500, 600 i 625 mm oraz w formie prostokątów o maksymalnych wymiarach 625x3000 mm. Kasetony kwadratowe przeznaczone są do montażu na wieszakach noniuszowych z rusztem pojedynczym i podwójnym lub na ruszcie pojedynczym w konstrukcji niskiego zawieszenia, natomiast prostokątne poza rozwiązaniami wykorzystującymi pojedynczy lub podwójny ruszt połączony z wieszakami noniuszowymi są odpowiednie także do montażu na profilach zaciskowych typu bandraster.

Sufity Fural w systemie bandraster

Sufity Fural montowane w systemie bandraster charakteryzują się przede wszystkim wysoką elastycznością i szerokim wachlarzem możliwości dostosowania konstrukcji do potrzeb użytkowników danej przestrzeni. Łatwość połączenia systemu ze ściankami działowymi i elementami o wysokiej izolacyjności akustycznej wzdłużnej pozwala na wydzielenie prywatnych przestrzeni, co sprawdzi się m.in. w biurach o powierzchni typu open space, w których konieczne jest stworzenie miejsc odpowiednich do realizacji zadań wymagających całkowitego skupienia lub do prowadzenia poufnych rozmów.

Choć konstrukcja ta pozwala na tworzenie zaawansowanych połączeń sufitu ze ściankami działowymi i innymi elementami, jej montaż nie jest wcale bardziej problematyczny niż w przypadku klasycznych rozwiązań Fural. Poza szybką i prostą instalacją na niskiej głębokości zawieszenia, system bandraster w połączeniu z wieszakami DOOR gwarantuje też łatwy dostęp do przestrzeni międzysufitowej bez konieczności użycia dodatkowych narzędzi. Zalety wizualne, obejmujące m.in. precyzyjne dopasowanie bandrastrów do płyt sufitowych i jednolitą kolorystykę widocznych elementów konstrukcji, dopełniają tylko obrazu tego systemu jako funkcjonalnego i estetycznego rozwiązania.

Dostępne rozwiązania montażowe pozwalają na zamocowanie konstrukcji z podłużnych kasetonów o maksymalnych wymiarach 625x3000 mm w wariantach bandrastera węzłowego, wzdłużnego lub krzyżowego, przy czym dwa ostatnie rozwiązania pozwalają na stworzenie kompleksowego systemu sufitu chłodzącego.

Sufity Fural w systemie zawieszanym

System zawieszany pozwala na montaż sufitów Fural bez profilu obwodowego. Umożliwia to wykorzystanie dowolnego sposobu połączenia ze ścianą lub nawet pozostawienie swobodnie wiszącej konstrukcji na profilach rusztów. Dzięki wykorzystaniu ciągłych profili montażowych konstrukcja gwarantuje pełne bezpieczeństwo i idealne dopasowanie elementów nośnych.

System zawieszany obejmuje dwa typy profili wieszakowych: Z i H. Profile wieszakowe H są przeznaczone do montażu kasetonów prostokątnych o maksymalnych wymiarach 625x3000 m na podwójnym ruszcie z wykorzystaniem wieszaków noniuszowych lub pręta gwintowanego. Profile Z to nieco bardziej uniwersalne rozwiązanie, przeznaczone zarówno do kasetonów prostokątnych, jak i kwadratowych (o boku 600 lub 625 mm). Ten typ profili pozwala na montaż sufitu na podwójnym ruszcie z wykorzystaniem wieszaków noniuszowych lub krótkich wieszaków do montażu na niskiej głębokości zawieszenia (maksymalnie do 10 cm), a także na wykonanie zaawansowanej, lecz nietrudnej w instalacji konstrukcji sufitu ze zintegrowanym układem chłodniczym.

Sufity Fural w systemie opuszczano-przesuwnym SWING

System opuszczano-przesuwny SWING jest dedykowany prostokątnym kasetonom sufitowym Fural. Płyty o maksymalnych wymiarach 625x3000 mm mogą pełnić rolę klapy rewizyjnej. Dzięki wykorzystaniu rolek prowadzących, wybrane kasetony można bowiem z łatwością opuścić i przesunąć, uzyskując tym samym dostęp do przestrzeni międzysufitowej, a po zakończeniu prac konserwacyjnych czy rewizji wsunąć z powrotem i unieść, mocując tym samym we właściwym miejscu. Dzięki wzmocnionym, nitowanym narożnikom, kasetony są wytrzymałe i znoszą wielokrotne cykle demontażu i ponownego montażu bez podatności na uszkodzenia czy widoczne zużycie. Nie ma więc konieczności montażu niezbyt estetycznie prezentujących się drzwiczek rewizyjnych – jest natomiast możliwość przesuwania wielu kaset w obrębie jednego systemu sufitowego.

Sufity Fural w systemach wkładanych

Systemy wkładane przeznaczone do montażu sufitów Fural to najbardziej klasyczne z możliwych rozwiązań. Pozwalają one na wykonanie pełnej konstrukcji z kwadratowych kasetonów o wymiarach 600 lub 625 mm, wkładanych na płasko w standardowe szyny montażowe T15 lub T24. W zależności od wybranego rozwiązania, producent umożliwia osiągnięcie efektu montażu zlicowanego o całkowicie widocznym profilu nośnym T24, a także montażu cofniętego. Montaż cofnięty możliwy jest na profilach półukrytych T24 (dla płyt o boku 600 lub 625 mm) lub T15 (wyłącznie dla kwadratów 600x600 mm), przy czym pierwsze rozwiązanie daje nieco mocniejszy i bardziej geometryczny efekt, natomiast drugie gwarantuje efekt mniej widocznych, delikatniejszych szczelin pomiędzy kasetonami.

Idealne wykończenie krawędzi, prostota i łatwość montażu i demontażu bez konieczności używania dodatkowych narzędzi i krótki czas dostawy uniwersalnych profili o kształcie T to najistotniejsze z zalet tego klasycznego systemu.

Sufity Fural w systemach nakładanych

Systemy nakładane to rozwiązanie pozwalające stworzyć sufit Fural z wykorzystaniem kasetonów umieszczanych bezpośrednio na profilu ściennym. Dzięki uniwersalności elementów stosowanych do wykonania konstrukcji sufitu nakładanego klient może tu liczyć nie tylko na łatwy i bezpieczny montaż, lecz także na szybką dostawę niezbędnych produktów oraz na możliwość bezproblemowego,  optymalnego dopasowania elementów do warunków określonych przez miejsce montażu. Szeroka oferta listew brzegowych Fural, przeznaczonych do maskowania miejsc łączenia kasetonów z profilem ściennym, oraz maksymalnie uproszczony montaż gwarantują świetny wygląd konstrukcji i prostotę jej stworzenia.

Systemy nakładane przeznaczone są do pokrywania dużych powierzchni, dlatego idealnie nadają się do montażu np. w korytarzach czy innych przestronnych przejściach i ciągach komunikacyjnych. Kasetony o wymiarach 3000 x 625 mm kładzie się bezpośrednio na wybranym rodzaju przymocowanych do ścian profili. Fural oferuje tu aż trzy typy profili: SF, SJ i SL. Wszystkie pozwalają zachować możliwość łatwego demontażu w celu np. dokonania rewizji czy konserwacji przestrzeni międzysufitowej, oraz możliwość ponownego montażu. Profile zachowują stabilność ogniową do 30 minut w temp. do 800° C (zgodnie z belgijską normą NBN 713-020)

Sufity ognioochronne Fural

Modele sufitów ognioochronnych Fural to rozwiązanie przeznaczone do pomieszczeń o podwyższonych wymaganiach przeciwpożarowych. Sprawdzą się wszędzie tam, gdzie konieczne jest uzyskanie zarówno optymalnych warunków akustycznych, jak i najwyższej możliwej ochrony przed negatywnymi skutkami działania ognia i wytworzonych przez niego znacznych ilości ciepła.

Oferowane przez Fural modele sufitów ognioochronnych charakteryzują się klasyfikacją szczelności i izolacyjności ogniowej na poziomie EI 30 lub EI 60 / EI 90, w zależności od wybranej opcji. Model EI 30 zachowuje pełną odporność przez 30 minut, także przy obustronnym oddziaływaniu ognia, natomiast model EI 60 / EI 90 stanowi zaporę ogniową na 60 minut przy obustronnym lub 90 minut przy jednostronnym oddziaływaniu ognia od góry. Ochrona przed ogniem zarówno od zewnętrznej, jak i od wewnętrznej strony pozwala zabezpieczyć pomieszczenia także przed skutkami pożarów, które wybuchły w przestrzeni międzysufitowej. Wszystkie elementy systemów ognioochronnych są szybkie w montażu i umożliwiają integrację sufitu z różnego rodzaju sprzętami, takimi jak choćby oprawy oświetleniowe.

Sufity Fural z siatki cięto-ciągnionej

Sufity Fural wykonane z płyt z siatki cięto-ciągnionej to kategoria kasetonów wyróżniających się przede wszystkim walorami estetycznymi. Szeroki wybór wielkości i układów otworów, matowa powłoka Parzifal, dedykowane wkłady akustyczne i możliwość pokrycia kasetonów dowolnym kolorem z palety RAL pozwalają na stworzenie z kasetonów rozwiązania spełniającego wymagania niemal każdego typu pomieszczenia. Płyty można bowiem wykorzystać zarówno w sufitach, w których konieczne jest zachowanie dobrej wentylacji czy możliwości odprowadzania dymu, jak i w pomieszczeniach wymagających poprawy warunków akustycznych (z wykorzystaniem dodatkowych wkładów dźwiękochłonnych), a także we wnętrzach o jasno zdefiniowanym, wyjątkowym wystroju, który wymaga podkreślenia za pomocą tego typu niestandardowych elementów.

Kasetony wykonane z siatki cięto-ciągnionej są dostępne w maksymalnym wymiarze modułu równym 2500x625 mm i w trzech wariantach: A, B i C. Wariant A to elementy, w których siatka zgrzewana jest czołowo; w wariancie B siatka zaginana jest na krawędzi kasetonu, natomiast wariant C oznacza kaseton wykonany z blachy stalowej z włożoną i zamocowaną siatką. Różne sposoby łączenia w zależności od wariantu płyty sprawiają, że szerokość spoiny może wynosić od 0 do 20 mm. Planując określony efekt wizualny, warto wziąć pod uwagę nie tylko wielkość i wzór rozmieszczenia otworów w płycie, lecz również układ spoin.

Sufity z wykorzystaniem kasetonów z siatki cięto-ciągnionej mogą być montowane w systemach wkładanych (na profilu T24), nakładanych (na profilach ściennych) i zawieszanych (na profilach nośnych typu Z, DZ i H35).

Żagle sufitowe

Fural oferuje swoim klientom również możliwość wykonania sufitu z wolno wiszących płyt, tzw. żagli. Żagle sufitowe to rozwiązania pozwalające na znaczące poprawienie akustyki wnętrza bez konieczności tworzenia pełnej konstrukcji sufitu podwieszanego. Dzięki temu sprawdzą się w pomieszczeniach, w których ważne jest zachowanie kubatury i przestronności pomieszczenia, a także tam, gdzie poza poprawą akustyki użyteczne może być też wizualne wydzielenie określonych powierzchni. Łatwość integracji płyt z dodatkowymi elementami, takimi jak choćby oprawy oświetleniowe, dodatkowo zwiększa możliwości systemu żagli. Rozwiązania niestandardowe, takie jak wykończenie brzegów nie pod kątem 90°, ale 45°, lub zastosowanie żagli wklęsłych lub wypukłych dodatkowo podkreślą estetykę pomieszczenia i świetnie podkreślą jego nowoczesny design.

Poza funkcją akustyczną, w której szczególnie dobrze sprawdzają się perforowane żagle wklęsłe i wypukłe, Fural oferuje też rozwiązanie pozwalające na stworzenie instalacji sufitu chłodząco-grzewczego z wykorzystaniem żagli. Jest to efektywna metoda termoregulacji pomieszczenia, gdyż strumień powietrza wytwarzany przez zintegrowane systemy chłodzące może bez przeszkód opływać aktywne termicznie powierzchnie płyt.

Maksymalny rozmiar żagli to 3000 x 1200 mm. W zależności od potrzeb możliwe jest stworzenie instalacji złożonej z pojedynczych, swobodnie zawieszonych elementów, lub konstrukcji wieloelementowej złożonej z dobranych do siebie kasetonów. Warto zaznaczyć, że producent oferuje możliwość wyprodukowania płyt w kształcie innym niż standardowe prostokąty według indywidualnego zamówienia.

Kolorystyka, powłoki i wzory perforacji sufitów Fural

Oferta sufitów Fural to nie tylko duży wybór systemów montażowych i rozwiązań funkcjonalnych, ale również szeroka gama możliwości estetycznych. Metalowe kasetony mogą bowiem być wykończone na zupełnie różne sposoby, i to zarówno w zakresie kolorystyki, jak i wzorów perforacji czy faktury powierzchni.


Kolorystyka i nadruki

Metalowe kasetony Fural świetnie nadają się do zabiegu, jakim jest malowanie proszkowe. Pozwala on na uzyskanie trwałej, niepodatnej na uszkodzenia i łatwej w konserwacji powłoki o dowolnym kolorze z palety RAL, NCS, lub palety kolorów metalizowanych i perłowych Fural. W zależności od potrzeb klienta, powierzchnia powleczona proszkowo może mieć różny stopień połysku (w standardzie: ok. 20 wg skali Gardnera).  Poza tym istnieje możliwość pokrycia płyt powłoką antybakteryjną, co z pewnością sprawdzi się w pomieszczeniach wymagających podwyższonego standardu czystości.

W przypadku  niektórych produktów Fural można również zlecić pokrycie płyt sufitowych nadrukiem kolorowym Colorprint. Specjalna technologia druku pozwala bowiem na nanoszenie metalowej powierzchni płyt elementów graficznych, ozdobnych, a nawet fotografii czy faktury imitującej wygląd drewna, kamienia, lub innych kreatywnych wzorów ciągłych.

Producent oferuje także możliwość pokrycia płyt szlachetnym tynkiem strukturalnym, który tworzy na ich powierzchni ciekawą, elegancką fakturę. Rozwiązanie to pozwala za pomocą wyjątkowo cienkiej warstwy tynku osiągnąć parametry akustyczne sufitu wykonanego z perforowanych kasetonów, zachowując jednocześnie łatwość ewentualnego demontażu całej konstrukcji.


Matowa powłoka Parzifal®

Klasycznym rozwiązaniem Fural jest również wykorzystanie powłoki Parzifal®, która pozwala na uzyskanie efektu całkowicie matowej powierzchni kasetonów metalowych. Powłoka ta tworzy powierzchnię niewrażliwą na smugi światła, gwarantując brak efektu olśnienia czy efektów lustrzanych nawet w pomieszczeniach o dużych oknach czy znacznej powierzchni przeszklonych ścian.

W zależności od potrzeb klienta, matowa powłoka może być gładka lub mieć delikatną strukturę – oba te rozwiązania dają stopień połysku niższy niż 10 (wg skali Gardnera). Standardowy wariant matowy dostępny jest w kolorach palety RAL oraz dedykowanym kolorze „jasnobiałym”, natomiast wariant strukturalny można wybrać wyłącznie w kolorze określonym przez producenta mianem „naturalnej, matowej bieli”.

Warto zaznaczyć, że wszystkie kasety pokryte powłoką Parzifal® charakteryzują się najwyższą klasą odporności na ogień (A1 zgodnie z normą EN 13501-1) i są całkowicie niepalne. Pozwala to na ich montaż także w pomieszczeniach, w których kluczowe jest zastosowanie dodatkowej ochrony ogniowej. Płyty klasy A1 są bowiem nie tylko odporne na działanie ognia, lecz również zapobiegają jego rozprzestrzenianiu się, co może uchronić konstrukcję budynku przed poważnymi uszkodzeniami, a nawet całkowitym zniszczeniem.


Perforacje

Poza różnymi wariantami powłok dostępnych w wielu opcjach kolorystycznych, Fural oferuje także szeroki wybór wzorów perforacji. Poza perforacją prostą, w której siatka otworów składa się z linii przecinających się pod kątem 90°, dostępna jest również perforacja przesunięta (60°), diagonalna (45°), a także perforacje specjalne. W zależności od zagęszczenia i rozmiaru otworów oraz ich procentowego udziału w całkowitej powierzchni płyt, perforacja pozwala osiągnąć współczynnik dźwiękochłonności αw sięgający nawet 0,80.

Perforacja prosta (90°)

W perforacji prostej siatka otworów układa się w linie przecinające się pod kątem prostym. W tej kategorii producent oferuje przede wszystkim modele o okrągłych otworach, mających średnicę od 0,7 do nawet 14 mm i pokrywające aż do 23% powierzchni płyty, oraz jeden wyjątkowy model o kwadratowych otworach o boku 4 mm, zajmujących aż 1/3 powierzchni.  
Dostępne warianty perforacji prostych obejmują:

 • Rg 0,7-1% (perforacja okrągła – Round – w której 0,7 to średnica otworu wyrażona w mm, a 1% to udział otworów w całkowitej powierzchni płyt)
 • Rg 0,7-1,5%
 • Rg 0,7-4%
 • Rg 0,8-6%
 • Rg 0,9-7%
 • Rg 1,5-11%
 • Rg 1,8-10%
 • Rg 1,8-20%
 • Rg 2,5-16%
 • Rg 3,0-20%
 • Rg 4,0-12%
 • Rg 4,0-17%
 • Qg 4,0-33 % (perforacja kwadratowa – Quadrilateral)
 • Rg 14,0-23%

Perforacja przesunięta (60°)

W perforacji przesuniętej, otwory tworzą siatkę linii krzyżujących się pod kątem 60%. W tej kategorii Fural oferuje możliwość pokrycia płyty okrągłymi otworami o średnicy od 1,6 do 4,5 mm, które zajmują od 1/5 aż do nieco ponad połowy jej powierzchni całkowitej. Rozwiązania z tej serii obejmują wzory takie jak:

 • Rv 1,6-20%
 • Rv 2,5-23%
 • Rv 3,0-20%
 • Rv 4,5-51%

Perforacja diagonalna (45°)

W perforacji diagonalnej siatka linii tworzona przez połączenie otworów krzyżuje się pod kątem 45°. Ta kategoria również obejmuje wyłącznie opcje otworów w kształcie kół, których średnica może mierzyć od zaledwie 0,8 mm do 4 mm, i które w zależności od gęstości ułożenia punktów perforacji na płycie zajmują od 6% do nawet 33% jej powierzchni. Perforacja diagonalna dostępna jest w następujących wariantach:

 • Rd 0,8-11 %
 • Rd 0,9-14 %
 • Rd 1,5-11%
 • Rd 1,5-22%
 • Rd 1,6-22%
 • Rd 1,8-10%
 • Rd 1,8-21%
 • Rd 2,5-8%
 • Rd 2,8-20%
 • Rd 3,0-24%
 • Rd 4,0-6%
 • Rd 4,0-33%

Pola perforowane

Wszystkie typy perforacji można personalizować, dodając na zamówienie obwódkę lub pasek bez perforacji. Umożliwia to zachowanie nieperforowanej powierzchni np. wokół brzegu kasetonu lub w miejscach okalających planowaną przestrzeń instalacji sprzętów takich jak oprawy oświetleniowe lub inne urządzenia. Wykorzystanie indywidualnie dobranych pól perforowanych pozwala także na stworzenie jedynego w swoim rodzaju efektu wizualnego poprzez stworzenie sufitu z kasetonów łączących w sobie powierzchnie z otworami i bez nich.


Perforacje specjalne

W kategorii perforacji specjalnej dostępne jest z kolei gotowe rozwiązanie: Galaktyka o nieregularnej perforacji o średnicach otworów wynoszących 16,3 / 10,3 / 14,3 mm i o współczynniku αw = 0,8. W ramach perforacji specjalnych istnieje również możliwość wykonania wybranego, personalizowanego wzoru ciągłego na zamówienie klienta.